Jak prát ponožky

Praní ponožek není žádná věda, ale pokud znáte pár zásad a typů, můžete prodloužit jejich životnost. Především zachováte jejich funkčnost, tvarovou stálost, ale i jejich barevnost.

Dodržujte určení pracího prostředku. Prací prostředky na bílé či světlé prádlo obsahují zjasňovače a bělící prostředky, které má prádlo projasnit. Proto v tomto prostředku perte opravdu jen bílé či světlé ponožky. Pokud byste v takovém prostředku vyprali tmavé či barevné ponožky, vytáhnete je z pračky zcela flekaté a vybledlé.

Pro tmavé či barevné ponožky můžete použit prací prostředek určený na barevné prádlo. V těchto prášcích se nacházejí přídavky, které mají oživit sytost barev. 

Nesmíme zapomenout na vlněné ponožky, které je třeba prát v prášku určeném na vlnu. Tento prášek je k vlně šetrný a napomáhá vlnu regenerovat. Nezapomeňte na pračce zvolit program na vlnu.

Kolik stupňů je dovoleno?

Obecně lze říct, že všechny ponožky můžete bezpečně prát na 40°C. Tato teplota postačí, aby se zlikvidovali bakterie. Aviváž dodá Vašim ponožkám měkkost a voňavou svěžest. Pouze u funkčních ponožek je důležité se aviváži vyhnout, aby nebyla narušena jejich funkčnost.

Sušení ponožek je vhodné ideálně na šňůře. Přirozené schnutí na šňůře nepoškodí materiál. Naopak sušení v sušičce může poškodit vlákna a potom se ponožky začnou rychleji odírat. Pokud přesto sušíte v sušičce, sušte na šetrný program.

Co radí naše babičky?

Máte zašedlé ponožky?

Zbavte se zašedlých ponožek a vraťte jim bílou barvu. Vysypte do vlažné vody prášek do pečiva. Ponořte do vody ponožky a nechte působit přes noc. Nakonec hoďte ponožky do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklí.

Sráží se Vám ponožky?

Vlastně je to jejich přirozená vlastnost, pletenina ponožek je volná vazba a při namočení se přirozeně začne „stahovat“. Babičky radí. Po vytažení z pračky je ještě mokré natáhněte.