Jak se vyrábí ponožky z Kuksu?

Zdá se to jednoduché, zapne se pletací stroj, stiskne „enter“ a za pár okamžiků se uplete hotová ponožka, ale taková paráda to není. Pletací stroj sice odvede velký kus práce, ale bez lidí by ponožka na svět nikdy nepřišla.  

Už dvě generace naší rodiny se věnují tomuto řemeslu a znalosti už se nezískávají, ale dědí. Každé ráno se v pletárně rozezní pletací stroje a my se s chutí chopíme své práce.

Pletárnu založil náš děda Ladislav Wolek starší. Na začátku to neměl vůbec jednoduché, ta mašina na ponožky pletla, co se jí zlíbilo. Děda to nevzdal a nakonec dokázal z té mašiny vykouzlit téměř jakoukoliv ponožku bez vad, ve správné velikosti s velmi pohodlným lemem. Dnes už to je třicet let a ta mašina nás poslouchá na slovo a plete přesně to, co od ní chceme. A vlastně i něco navíc, protože kombinování materiálu s vláknem Prolen Siltex  nebo-li stříbrem opravdu splnila to, co jsme si nejvíce přáli.

„Neoblékáme jen vaše nohy, ale pleteme ponožky, které se o ně starají.“          nastavení stroje3

Dostali jsme na trh antibakteriální ponožky, které pomáhají s problémy tvrdých pat, plísní, oteklých nohou a také eliminují pocení i zápach nohou. A teď zpátky k tomu, čím vším musí ponožka z Kuksu projít, než ji můžete obléknout na nohu.

Ponožka se rodí na počítači. Nejdříve vymyslet design a složení materiálu tak, aby ponožka splnila účel a potřeby, pro které je upletena. Správné nastavení parametrů a příkazů 200 pletacím jehlám, které čekají ve stroji, až dostanou povel k pletení vyžaduje opravdu dlouholeté zkušenosti.

navléknutí přízí4kontrola kvality1kontrola2
Pak je na řadě příprava vybraných přízí na stroj, poslední servisní kontrola a teď už opravdu přichází na řadu tlačítko „enter“. Mašina se rozezní a o několik okamžiků poté začne plivat své výtvory. Zde přichází na řadu přísné oko našeho dědy, který té mašině opravdu nic neodpustí a kontroluje, zda je výstup kvalitní, pevný a bez vad.

Stroj uplete vlastně takový rukávec s hotovou patou a potom na jiném stroji dojde k sešití špice ponožky. Hotovou ponožku je třeba vytvarovat a vyžehlit na speciálních stříbrných nohách. Pak už jen našít štítek a ponožky putují do skladu, kde čekají, až si je někdo z vás objedná. A to je část, kterou máme nejraději. Když ponožky opouští náš sklad, těšíme se na vaše reakce, které nám dodávají palivo zase brzy ráno vstát a začít plést další ponožky z Kuksu.

sešití ponožek5šití8žehlení7

Jsme rádi, že pletení ponožek je tvrdé řemeslo, které vyžaduje opravdu letité zkušenosti, které dnes už předáváme nejmladší třetí generaci. Těšíme se, že stále můžeme pokračovat v naší tradici a dělat práci, která nás baví.

Vaše rodinná pletárna Wolkových

x