Historie ponožek a zajímavosti

Ponožky jsou nejstarším typem oblečení, které se používá i dnes. Důkazy o ponožkách existují už v době kamenné, dávno předtím, než vznikly např. kalhoty či trička.

První písemná zmínka o ponožkách byla nalezena v básní řeckého básníka Hésiodose „Works and Days“, kde se zmiňuje o typu ponožek z rozcuchaných zvířecích chlupů, které se nosí pod sandály.

Koncem 2. stolení našeho letopočtu začaly jednotlivé kusy látky sešívat a vyrábět vypasované ponožky, které se už velmi začínají podobat těm současným.

Velmi zajímavý je nález prvních vlněných ponožek, které byly objeveny ve Vindolandě v Northumbrii. Byl to dětský pár vyrobené z tkané vlněné látky, která měla ochránit před drsným britským počasím. Dokonce v tiskopisu byl nalezen pokyn „poslat více ponožek“.

První pletené ponožky se vyráběli v Egyptě. Ponožky měly rozdělené prsty a byly určeny pro nošení v sandálech. Tyto ponožky neměly elastický pás a proto byly přes horní část ponožky umístěny podvazky, aby ponožky nesklouzávaly.

Do roku 1000 se pletené a tkané ponožky staly symbolem postavení ve velké části Evropy. Mezi Britskou módní elitou byly hitem hedvábné ponožky, které měly umožnit snadný pohyb a předvést tvarovanou nohu.

 Punčochy evropského šlechtice, vrchní část se zavazujePrvní pletací stroj vynalezl William Lee v roce 1589. Stroj pletl vlněné ponožky, ale poté co tyto ponožky obdržela Alžběta I, odmítla udělit patent na jeho vynález, protože se jí nelíbilo, že ponožky byly velmi hrubé a také se bála, že stroj připraví lidi o práci.

Během následujících několika let se móda ponožek nadále měnila a diktovala různé délky od poloviny lýtek přes kolena až do poloviny stehen. 

Další revoluce ve výrobě ponožek přišla s vynálezem nylonu v roce 1938. Síla a elasticita ponožek vyrobených ze směsí bavlny a nylonu vedla k přirozenému kroku vpřed ve výrobě. Později byl do směsi přidán elastan, který dodal ponožkám extra pružnost a vyhovovaly širšímu okruhu nositelů.

Nylon odstartoval éru kombinování přízí pro splnění požadovaných vlastností na ponožky a zatím tento trend zatím nebyl překonán.